Preot Iliuță Gabriel Bortaș

Preoți slujitori Ianuarie 12, 2013

S-a născut la data de 24. 06. 1977, în loc. Tg. Frumos, jud. Iaşi.

A studiat mai întâi la Şcoala Generală din Com. Heleşteni, Jud. Iaşi (clasa a VIII-a a absolvit-o în Ploieşti, jud. Prahova), iar liceul l-a făcut la Seminarul Teologic „Veniamin Costachi” M-rea Neamţ, promoţia 1996, apoi la Facultatea de Teologie ”Dumitru Stăniloae” Iaşi, promoţia anului 2006. Părintele şi-a continuat studiile absolvind Masterul  la secţia Practice ale aceleaşi Facultăţi de Teologie ”Dumitru Stăniloae” Iaşi, promoţia 2011.

La un an după terminarea Seminarului, timp în care a activat ca pedagog la Seminarul « Sf. Vasile » din Iaşi, a fost numit preot paroh la Parohia ”Sf. Dumitru” LUPĂRIA, com. Prăjeni, jud. Botoşani, începând cu data de 01. 12. 1997, unde s-au realizat din punct de vedere administrativ mai multe obiective printre care se pot enumera:

• casa parohială din temelii, (100 mp) finalizată în anul 2001 ;
  • casa praznicară din temelii, (100 mp) finalizată în anul 2006;
  • biserica parohială reparaţie capitală pe exterior şi interior culminând cu  pictură în tehnica frescă, biserică ce a fost resfinţită în anul 2008, când a obţinut şi rangul de iconom stavrofor;
  • mobilier din lemn de stejar cu străni sculptatate, un clopot recondiţionat, policandru cu 24 braţe; etc.

În perioada 01. 05. 2005 – 01. 09. 2007 părintele a activat ca şi casier la Protopopiatul Hârlău, iar din data de 01. 09. 2007 – 01. 09. 2011 a fost avansat în postul de secretar la Cancelaria aceluiaşi protopopiat. din această postură, în urma unui concurs de dosare, începând cu data de 01. 06. 2011, a fost transferat ca preot paroh la o parohie nou înfiinţată din localitatea Leţcani, Jud. Iaşi, cu hramul ”Înălţarea Domnului”, cu misiunea de a construi biserica parohială.

Aici a fost instalat în parohie pe data de 24. 06. 2011, dar a început să slujească propriu-zis (pe o scenă improvizată) începând cu data de 01. 08. 2011.

Până în toamna aceluiaşi an s-a reuşit mai întâi obţinerea terenului pentru biserică şi apoi datorită implicării unor fii ai satului s-a construit un Paraclis din lemn (15 m/6 m), care a fost închinat « Sf. Prooroc Ilie Tezviteanul » şi sfinţit de IPS Teofan în seara de 23 octombrie, loc unde de atunci se săvârşesc slujbele religioase ale noii parohii.

Părintele este căsătorit cu Moraru Loredana din data de 12. 10.  1997, absolventă a Liceului Economic ”Dimitrie Cantemir” Suceava şi a Facultăţii de Ştiinţe Economice ”Spiru Haret” Braşov, precum şi a Facultăţii de Psiho-pedagogie ”Spiru Haret” Iaşi, iar împreună au 3 copii (Ionuţ-Gabriel, Teona, Paula-Maria).