Din suflet de român

Viața parohiei Noiembrie 29, 2015

Duminică, 29 noiembrie 2015, în parohia Coștiugeni s-a desfășurat activitatea „Din suflet de român” dedicată Zilei Naționale a României.

După slujba Utreniei și a Sfintei Liturghii, părintele paroh a săvârșit slujba de sfințire a drapelului, iar copiii din parohie, sub îndrumarea părintelui Teodor Cenușă, a doamnei preotese Iustina Irimia-Cenușă și a domnului dascăl Marcel Nechifor, au susținut un recital de cântece patriotice. Momentul emoționant a fost completat de amintirile și povestirile veteranilor de război, Octav Andrei și Constantin Ganea.

„Patriotismul nu înseamnă ura împotriva altor neamuri, ci datoria către neamul nostru; nu înseamnă pretenţia că suntem cel mai vrednic popor din lume, ci îndemnul să devenim un popor vrednic!” (Mihail Sadoveanu)