Pelerinaj cu moaştele Sfinţilor Cuvioşi Iosif şi Chiriac de la Bisericani

Viața parohiei Iulie 28, 2015

Duminică, 9 august , începând cu orele 17:00, în parohia Poieniţa se va desfăşura un eveniment misionar, centrat pe aducerea spre închinare a moaştelor Sfinţilor Cuvioşi Iosif şi Chiriac de la Bisericani.

Cu acest prilej un sobor de preoţi va săvârşi Taina Sfântului Maslu, slujbă care aduce mângâiere sufletească şi trupească credincioşilor. Momentul de rugăciune va include şi Acatistul Sfinţilor Cuvioşi Iosif şi Chiriac, precum şi rugăciuni de binecuvântare a pelerinilor.

Organizat pentru al şaptelea an consecutiv, evenimentul transformă de fiecare dată parohia noastră într-un mic centru de pelerinaj atât pentru enoriaşi, cât şi pentru credincioşii din împrejurimi. An de an, pelerinii au participat cu drag la sfintele slujbe săvârşite cu sobor de preoţi având totodată ocazia să se închine unor mari sfinţi: Sf. Mc. Haralambie (2009), Sf. Ap.Toma, Sf. Mc Trifon, Sf. Mihail Mărturisitorul , Sf. Chiril al Alexandriei, Sf. M. Mc. Pantelimon,  Sf. Teodor Studitul, Sf. 10 Mucenici ucişi în Creta, Sf. Anastasia (2011), un veşmânt al Sf. Cuv. Parascheva (2010), Sf. Ioan cel Nou şi Sf. Ap. Filip (2012), Sf. Nectarie Taumaturgul (2013), un fragment din lemnul Sfintei Cruci pe care a fost răstignit Mântuitorul Hristos şi 14 părticele din sfinte moaşte (Sf. Ap. Andrei, Sf. Ap. Bartolomeu, Sf. Arhid. Ştefan, Sf. Ap. Iacob cel Mic, Sf. M. Mc. Gheorghe, Sf. M. Mc. Dimitrie, Sf. M. Mc. Pantelimon, Sf. Mc. Mina, Sf. Mc. Haralambie, Sf. Mc. Iacob Persul, Sf. Mc. Trifon, Sf. Mc. Varvara, Sf. M. Mc. Marina, Sf. Mc. Paraschevi) - 2014.

La biserica din Poieniţa se poate ajunge urmând unul din cele două trasee:
1. DJ 208 I – Paşcani-Blăgeşti-Vânători, după localitatea Gura Bâdiliţei, la intrarea în localitatea Hârtoape, pe partea dreaptă. (15 km) (vezi harta)
2. DJ 208 – Paşcani-Lespezi (15 km) – se virează dreapta pe DJ 208 N – Lespezi-Vânători (8 km) – se vireaza dreapta pe DJ 208 I – Vânători-Paşcani până în localitatea Hârtoape (7 km). (vezi harta)

Atașamente:
PDF icon afis_2015.pdf