Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu

Viața parohiei Aprilie 26, 2015

„Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”

La inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2015, în Patriarhia Română, să fie declarat Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete dineparhii. Între manifestările culturale, programate cu prilejul anului omagial, Sectorul teologic- educațional a organizat Concursul naţional de miniproiecte cu caracter misionar‐filantropic „Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”. În această direcţie,în lunile ianuarie- martie 2015, Parohia “Sf. Nicolae” Chipereşti, Protopopiatul 2 Iaşi a desfăşurat un miniproiect cu titlul Apropierea Sărbătorilor Pascale –prilej de milostenie şi ajutorare. Scopul miniproiectului a fost conştientizarea şi implicarea copiilor şi membrilor comunităţii în ceea ce priveşte activităţi şi acţiuni practice pentru ajutorarea peroanelor aflate în nevoi, necazuri şi suferinţe. La miniproiect au participat un număr de 11copii , din grupa de cateheză Hristos Împărtășit Copiilor cu vîrste cuprinse între 10 şi 15 ani. Grupul ţintă a fost  format din: 1) Dăscălescu Elena, 75 ani, locuieşte singură într- o casă foarte degradată, fără copii şi nepoţi, pensia fiind primită de fiica ei din Bucureşti, care nu îi asigură nimic din cele necesare traiului. ;2) Familia Fifirig Andrei şi Ileana- 2 copii cu vârstele de 8, respectiv 14 ani  sunt afectaţi de condiţiile socio-economice nefavorabile de viaţă, familia încercand din greu să le asigure cele necesare unui trai modest; 3) Familia Bârleanu Sorin şi Nicoleta– 4 copii cu vârstele cuprinse între 1 şi 10 ani sunt afectaţi de condiţiile socio-economice nefavorabile de viaţă, familia încercand din greu să le asigure cele necesare unui trai modest. S-a realiza şi un parteneriat între Parohia “Sf. Nicolae” Chipereşti şi M-rea „Sf. Ioan Teologul” Vlădiceni- Iaşi, aflată la o distanţă de circa 10 km de parohie, cu binecuvântarea Pr. Stareţ Arsenie Butnaru. Proiectul a cuprins trei etape. a) În prima etapă de implementare a miniproiectului, copiii au realizat acasă, din materialele lor şcolare şi extraşcolare, obiecte care ilustrează semnificaţiile ce decurg din titlul proiectului. Fiecare copil a confecţionat, în decursul a trei săptămâni, între 03.02.2015- 21.02.2015 din materiale prime proprii, găsite în gospodărie, una sau mai multe lucrări, în total fiind 34 produse scoase la vânzare. Preţurile au fost între 3- 15 lei/buc. Lucrările au fost vândute apoi la Pangarul bisericii. Cu banii rezultaţi, s- au cumpărat alimente, hăinuţe şi rechizite. b) A doua etapă de implementare a miniproiectului a fost cea de ajutorare efectivă a persoanelor aflate în suferinţă. Astfel, preotul paroh, împreună cu toţi participanţii la miniproiect, au efectuat vizite acasă la persoanele din grupul ţintă, unde au împărţit aceste ajutoare. Copiii, cu roadele muncii lor, au mers la casele familiilor din grupul ţintă şi au bucurat prin acţiunea lor, zilele mohorâte din vieţile celor necăjiţi. Totodată,  au fost citite şi anumite rugăciuni specifice de către preotul paroh. Distribuirea ajutoarelor au avut loc în prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti 2015, tocmai pentru a insufla copiilor şi credincioşilor impulsul milosteniei, filantropiei şi ajutorării celor aflaţi în suferinţă care trebuie. c) A treia etapă a urmărit punerea în practică a cultivării relației dintre parohie și mănăstire, dezvoltarea activităților cu caracter misionar în mânăstiri prin legătura dintre Parohia “Sf. Nicolae” Chipereşti şi M-rea „Sf. Ioan Teologul” Vlădiceni- Iaşi, aflată la o distanţă de circa 10 km de parohie. Acolo, cu binecuvântarea Pr. Stareţ Arsenie Butnaru, copiii din grupa de cateheză Hristos Împărtăşit Copiilor au donat mănăstirii obiectele confecţionate de ei, iar în schimb au primit obiecte bisericeşti, cărţi de rugăciuni şi alimente bio (prăjituri făcute în casă, sirop de brad etc). A avut loc şi o întâlnire cu Pr. Calistrat Chifan, care i- a binecuvântat, le- a dat sfaturi, cărţi de rugăciune şi poveţe despre cum să se comporte într- o mănăstire.Copiii au vizitat Mănăstirea Vlădiceni şi împrejurimile, Agiazmatarul exterior, au aprins lumânări la Lumânărar şi s- au închina la Biserica cu hramul „Sf. Ioan Teologul” unde au lăsat şi un pomelnic. Prin parteneriatul dezvoltat cu M-rea Vlădiceni, copiii din grupa de cateheză au fost atraşi spre aşezământul monahal, fiind beneficiarii duhovniceşti ai misiunii spirituale a mănăstirii azi. La final, am dat cu toţii Slavă lui Dumnezeu pentru toate ! Amin.