Iertare – Post – Milostenie...

Viața parohiei Februarie 23, 2015

Perioada postului este timpul pentru care biserica ne cheamă, pe fiecare dintre noi, să exersăm libertatea dăruită nouă de Dumnezeu în sensul dobândirii sănătăţii sufleteşti şi trupeşti. Iertare-post-milostenie sunt o treime de fapte bune cu ajutorul cărora putem străbate acest timp sfânt al postului făcând adevărată pocăinţă. Este foarte important să înţelegem că, în această perioadă de înfrânare, învăţăm să folosim altfel gândirea, altfel simţirea noastră şi nu în ultimul rând învăţăm să rostim altfel vorbele noastre. În general lumea din jurul nostru nu ne îndeamnă  la o rânduială alături de Dumnezeu  sau la hărnicie duhovnicească,  ci la o trăire a vieţii în viteză unde se urmăreşte interesul sau profitul imediat. De aceea un gânditor modern, creştin contemporan spunea “ să avem mare grijă ca atunci când ne apucăm să rezolvăm în viaţă lucruri urgente să nu uităm totuşi de cel esential – dobândirea veşniciei”. În felul acesta ne pregătim pentru întâlnirea cu Hristos Cel Înviat şi pregătim învierea noastră la o viaţă nouă şi lipsită de păcat.       G.D.I.