"Noi umblăm şi colindăm"

Viața parohiei Decembrie 17, 2013

Duminică, 15 decembrie 2013, corul de copii al Parohiei "Înălţarea Domnului" Leţcani II îndrumat de doamna preoteasă Bortaş Loredana, a participat la concursul de colinde Naşterea Domnului - Bucurie Sfântă, proiect educaţional organizat de Şcoala Gimnazială Deleni, Structura Feredeni şi Biserica "Adormirea Maicii Domnului" Feredeni, Protopopiatul Hârlău.

La secţiunea I: Interpretare corală - colinde a obţinut Premiul II.

La secţiunea II: Creaţie artistico-plastică (lucrări picturale, desene, colaj, icoane specifice sărbătorii creştine „Naşterea Domnului”)  s-au obţinut următoarele premii:

1. Şerban Ana-Maria  - premiul I (icoană pe sticlă);
  2. Ciorap Daniela – premiul I (icoană pe sticlă);
  3. Mihai Beatrice-Patricia – premiul I (icoană pe sticlă).

Mulţumim gazdelor pentru frumoasa şi călduroasa primire, dar mai ales pentru tradiţionalele sărmăluţe cu care am fost ospătaţi.

După susţinerea concursului, copiii au vizitat Muzeul Viei şi  Vinului din Moldova – Hârlău, unde au avut ca ghid pe domnul muzeograf Iancu Paul, precum şi Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe, purtătorul de biruinţă” – Hârlău, ctitorie voievodală.

Nu în ultimul rând mulţumiri aducem şi celor care ne-au ajutat la transportul copiilor până la Feredeni: fam. Vieru Marian şi Daniela, fam. Vânătoru Vasile şi Liliana, fam. Cojocaru Mihai şi Daniela.